Co je to indie?

05led07

deathcab.jpg

Prosím neplést nijak s politickým subjektem rozprostírajícím se na indickém subkontinentě (čti indý). Slovo kterým se chci zabývat se na poli hudby objevilo už v 80. letech. Tehdy se jednalo (a mnoho lidí ještě stále odmítá jiné vysvětlení potažmo definici této kultury) o zkratku ze slova „independent“ čili nezávislý. Šlo tedy, pokud se zaměříme pouze na hudbu, o umělce kteří místo toho, aby se snažili uspět u magnátů v oblasti nahrávacích studií, jako např. EMI, Columbia, nebo Sony BMG, zakládali menší nahrávací společnosti, nebo vydávali svou tvorbu doslova na koleně.

S tím je spojen další pojem, který jde často se slovíčkem „indie“ ruku v ruce a tím je takzvaný „DIY“ přístup. Což je opět zkratka, tentokrát zastupující slovní spojení „Do it yourself“ neboli doslova „udělej si sám“. Mnoho velmi kvalitních interpretů, z nichž někteří se později stali známými, ve svých začátcích nahrávali hudbu ve svých pokojících na domácím rekordéru, jehož výsledkem byla alba s velmi nízkou zvukovou kvalitou. Ti kteří dělali svou hudbu právě tímto způsobem se však jen utěšovali faktem, že nemusí záležet na kvalitě zvuku, když bude kvalita samotné hudby dostatečně vysoká. A nutno dodat, že určitě lepší špatně nahraná kvalitní hudba, než brak nahraný v tom nejlepším formátu za použití supermoderní techniky.

Takto nekvalitním nahrávkám se postupně začalo říkat „Lo-fi“, tedy jakýsi opak Hi-fi. Toto pojmenování se později vžilo jako označení pro specifický styl indie hudby, kdy kapely dodávají svým nahrávkám šum a hluk umělým způsobem – těžko říci, zda z pocitu potřeby vzdát hold těžkým začátkům jejich starších kolegů, nebo „jen“ kvůli tomu, že se toho lidé chytli a je to trend který zrovna frčí.

Myslím, že by bylo záhodno podotknout, že zatímco někteří považovali indie scénu pouze za odrazový můstek k vyšším sférám a lepším podmínkám, jiní se s ní ztotožnili jako s filosofií tvoření a šíření hudby, a odmítali nejrůznější nabídky větších nahrávacích společností, což by znamenalo na jednu stranu větší příjmy a počty fanoušků, na druhou stranu ovšem menší tvůrčí svobody.

V dnešní době je však některými lidmi indie považováno za specifický hudební žánr, rozeznatelný pouze na základě poslechu, nikoli přístup k tvorbě hudby. V dnešní době se můžeme setkat s takovými výrazy, používanými k označení jinak nezaškatulkovatelných interpretů, jako např. indie rock, indie pop, nebo indietronica (tedy jakási indie elektronická nebo taneční hudba). Mezi fanoušky se vedou sáhodlouhé diskuze, zda je indie stále jen pojmenování pro nezávislé umělce, nebo zcela specifický styl se svými pravidly, klišé, zavedenými postupy, ale i tabu a pomyslnými zákazy.

Dalo by se odpovědět ano i ne. Kdybychom svolili k definování indie jakožto pevně ohraničeného žánru, ve svém dogmatickém smyslu slova, popřeli bychom základní princip této hudby, tedy princip originality, kreativity absolutní umělecké svobody. Na druhou by tyto zásady přestali platit i v případě, kdy by jedinou odlišností mezi indie a non-indie interpretem byla velikost labelu pod kterým vydává. Tzn. můžeme říci, že „pop“ je odlišný od „indie popu“, v tom smyslu, že většinou na první poslech poznáme mezi umělci z obou pomyslných stylů značné rozdíly. Na druhou stranu není indie pop jako indie pop, tudíž téměř žádné dvě skupiny spadající pod tuto společnou střechu nebudou znít stejně.

Mohlo by se zdát, že indie umělci jsou prachobyčejní ubožáci, kteří se nikdy nezmohou na smlouvu s pořádným labelem, je zde však nutno brát v potaz jejich přínos pro celý hudební průmysl. Fungují jako podhoubí, z kterého celá ta mašinérie může čerpat a dýchat, a sem tam z něj vyklíčí opravdová perla (tedy ono je plné perel, jen mnohé z nich jsou až příliš indie a velké společnosti se jich bojí). Proto si právě myslím, že je na tom naše hudební scéna tak, jak na tom je – protože tu téměř neexistuje indie scéna, člověk nemá možnost si vybrat cokoli nového a tím se začíná točit v bludných kruzích. Máme však tu smůlu, že žijeme ve státě o pouhých deseti milionech obyvatel a tudíž je tu příliš malý trh na to, aby se tu uživili takzvaně chudí umělci, na rozdíl od takových Spojených států, kde i interpret nacházející se v žebříčcích hluboko pod několika prvními stovkami si na sebe vydělá.

Na druhou stranu však pro indie spočívá nebezpečí v tom, že stává čím dál více in. Což je svým způsobem tak trochu paradox, neboť na to abyste byli indie musíte být malinko out. Což ale jen potvrzuje tendence dnešního světa, tedy rozvoj čím další větší rozmanitosti v kolektivním vkusu. Zatímco v 19. století existovalo kromě lidové hudby pouze ona vysoká vážná hudba, v 70. letech jste si už mohli vybrat mezi popem, jazzem, metalem, punkem, nebo klasickým rockem, a dnes už existují (zajímavé, že vždy více v myslích recenzentů a posluchačů než mezi samotnými hudbeníky) stovky různých stylů a podstylů, s podivnými jmény jako například „twee“, „new weird America“, „glitch“, nebo „shoegaze“…

Reklamy


6 Responses to “Co je to indie?”

 1. kamo nevim kde zijes, ale ja vim o mnoha kapelach a projektech nasi sceny, kteri jsou casto velmi dobri.. za vse mluvi parta kolem Silver rocket… ale take treba kapely typu NUO (Nuselsky umelecky orchestr), Bucinatores, Infinite quintet atd atd… to je prvni co me napadlo.. ale proste jen tim chci rict, ze to tady zije… jen to chce to „chtit“ videt…

 2. Nice blog right here! Also your site loads up fast!

  What web host are you using? Can I get your associate hyperlink in
  your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 3. excellent put up, very informative. I wonder why the other
  experts of this sector do not realize this. You
  should proceed your writing. I’m sure, you have a
  huge readers‘ base already!

 4. Znakomity artykuł, czytałem go z uśmiechniętą twarzą

 5. 5 site

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 6. Twój tekst trochę różni się od mojego poglądu w związku z tym
  tematem, ale dzięki za podzielenie się


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: